National Schools

National Schools

The National Schools Competition is the biggest schools competition in the netball calendar. The Competition consists of three age groups; U14, U16 and U19 and commences at either an Area or County Round, with schools finishing as winners or runners up in each age group progressing through to the next stage of the competition.

 

National Schools Competition - Netball South 

SAVE THE DATE:  Saturday 29th January 2022

 

EN National Schools FINALS Date: 12th March 2022

 


National Schools Competition Update 22.03.2021 from England Netball

Before Christmas 2020, we started to look at the option of running a National Schools Knockout competition. However, following the roadmap announcement, we felt it was the right decision to focus on the 2021/22 National Schools Competition rather than squeeze something in for this school year. We will be communicating with schools and Counties before the end of this school year about our plans for next years competition.

England Netball 22.03.2021


National Schools Competition Update 12.12.2020 from England Netball

We are very excited to announce that we are introducing a new dynamic to the National Schools this year with the aim of enabling more young people to be part of the National Schools experience and importantly netball and school sport.

Find out detailed information on the EN website here

 


 

Regional Schools 2020

A damp and very cool day saw 41 teams competing across the 3 age groups for a place at the National Finals.

Thank you to all those umpires that came out and volunteered on the day and thank you to all the support staff,  your help on the day and beforehand is greatly appreciated.

Congratulations to our National Finalists: (Semi Finals and Placings Results)

U14: Hurst and Farnborough Hill

U16: Newlands and Brighton College

U19: Hurst and Worthing College

Full days results are availabel to download:

U14 - Group A and Group B

U16 - Group C and Group D

U19 - Group E and Group F

 

Regional Schools 2019

Once again a cool an brisk day saw 40 teams competing across the 3 age groups for a place at the National Finals.

Thank you to all those umpires that came out and volunteered on the day and thank you to all the support staff, car park marshalls and helpers, your help on the day and beforehand is greatly appreciated.

Congratulations to our National Finalists:

U14: St Helens & St Kats and Hurst

U16: Brighton College & Maiden Erlegh

U19: Worthing College and Ranelagh

FINALS

 

Each Age Group Placings can be downloaded:

U14

U16

U19

 

Regional Schools 2018

A cool and brisk morning saw 42 teams competing across 3 age groups fror a place at the National Finals, after lunch rain did not stop play.

Thank you to all those umpires that came out and volunteered on the day and thank you to all the support staff.


Congratulations to our National Finalists:

U14: St Swithun and The Abbey

U16: Hurst and Wycombe High

U19: Worthing College and Hurst

For Full Results for the day  click here

Winner and Runner Up Photo's 

     

    

Regional Schools 2017

This season the Regional Round of National Schools took place on Saturday 28th January 2017 at Wavell School in Farnborough.

39 teams competed across 3 age groups for a place at the National Finals.
Congratulations to our National Finalists:

U14: Brighton College and Headington School

U16: Brighton College and Hurst

U19: Beaconsfield High and Hurst

For full results from group rounds to finals please click here

Thank you to all the umpires, court managers and all the organisers at Wavell School.
 
Umpires used for the Semi finals and finals etc
 
U14 Semi Finals – Dickon Adams and Nikki Dewick
                             Megan Samual and Pam Nebbitt
 
U14 Final              Chantel Moore and Elaine Shannahan
3rd/4th playoff       Erin Graham and Helen Turton
 
U16 Semi Finals    Lisa Vallely and Mark Sheen
                             Chantel Moore and Paul Withers
 
U16 Final               Liz Sywyj and Mark Sheen
3rd/4th playoff        Sarah Kucera and Sam Skinnner
 
U19 semi finals      Chris Obin and Elaine Shannahan
                              Julie Wilkes and Liz Sywyj
 
U19 final                Chris Obin and Julie Wilkes
3rd/4th playoff        Ben Vallely and Rebecca Moher
 

« Return to Competitions